Je dětský stan na zahradu vhodný i na spaní?
Asi není dítě, které by nenadchla představa stanování v přírodě. A i když již není tak obvyklé jako dříve vyrazit s celou rodinou pod stan, stále se jedná o něco, co mají děti ve velké oblibě.
Není tedy divu, že výrobci začali nabízet i nejrůznější typy stanů pro děti. Od těch klasických se liší menšími rozměry, použitým materiálem a také tím, že na celtě jsou dětské motivy. Tyto stany jsou mezi dětmi poměrně oblíbené.
Pokud však máte zahradu, připravte se na to, že se váš potomek začne dožadovat, zda by v něm mohl strávit jednu noc. Zde většina rodičů znejistí. Kromě samozřejmých obav o bezpečnost dětí se ještě přidává otázka, zda je dětský stan na zahradu vhodný i na přespání.
Abychom mohli na tuto otázku odpovědět, je napřed potřeba se podívat, z jakého materiálu jsou tyto stany obvykle vyrobeny a jak stabilní je jejich konstrukce.
V každém případě je nutné si uvědomit, že jsou podstatně levnější než klasické stany. To také znamená, že použitý materiál nebude tak kvalitní. A tak tomu skutečně je, neboť například celtovina není tvořena klasickým materiálem, který je použit na běžné stany, nýbrž se jedná o látkovou či plastovou plachtu.
Že tento materiál není tím nejvhodnějším pro tento účel, není třeba říkat. Látka v dešti poměrně snadno promokne, plast zase zplesniví, nehledě na to, že je neprodyšný a bude pod ním tedy, zvláště v horkém letním počasí, velké dusno.
Pokud jde o ukotvení, pak ani zde se nejedná o kvalitní práci. Připojení oček k plachtě je poměrně slabé, a při silném větru, který letní bouřky často doprovází, je poměrně značné riziko jejich přetržení.
Nakonec ani stanové tyče zde nejsou příliš stabilní, takže se při silném větru mohou snadno zbortit.
Nakonec pak záleží na vás. Pokud bude hezké počasí, pak je přespání v tomto typu stanu zajisté možné. Je však třeba mít výše uvedené na paměti a nenechávat jej rozložen venku přes celé léto. Nemusel by to totiž vydržet.