Důvody, díky kterým může banka zamítnout žádost o úvěr
Požádat o půjčku může kdokoliv a kdykoliv. Ovšem jestli nakonec žadatel půjčku získá, je v rukou samotné banky. Pro schválení úvěru je totiž zapotřebí splnit zákonné podmínky i podmínky dané samotným věřitelem. Přibývá stále více zamítnutých žádostí a to hlavně z důvodu novely spotřebitelského zákona, který pravidelně upravuje Česká národní banka. Naposledy tento zákon prošel novelou v dubnu 2020, kdy Česká národní banka reagovala na aktuální nařízení vlády. Za zamítnutým úvěrem je tak zapotřebí hledat spíše složitě nastavené podmínky, nikoliv neochotu bank půjčovat. Pojďme se společně podívat na nejčastější důvody, které vedou banky k zamítnutí úvěru.
1. Věk žadatele
V České republice je možné žádat o úvěr po dovršení 18 roku života. Nejvyšší hranice pak zákonem už nijak stanovená není, je však dobré se orientovat pomocí doporučení České národní banky. Ta sice nestanovuje nejvyšší možnou věkovou hranici pro získání úvěru, ale hranici, do kdy je zapotřebí úvěr splatit. Ta se v současné době pohybuje kolem 65 let, řada poskytovatelů úvěrů však na toto doporučení nebere zřetel a řídí se podle vlastních interních podmínek.
2. Měsíční příjem
Aby bylo možné úvěr spolehlivě splácet, je zapotřebí pravidelný měsíční příjem žadatele. Pokud však není schopen doložit výši svých příjmů nebo jsou nedostatečné, s největší pravděpodobností banka přistoupí k zamítnutí žádosti.
Naštěstí jsou tu ale stále nebankovní společnosti, kteří čekají na takové žadatele s otevřenou náručí. Slyšeli jste už například o hypotéce bez příjmu? Že ne? Tak neváhejte, stojí za vaší pozornost.
3. Registry dlužníků
Banky prověřují žadatele i z hlediska jejich minulých či současných závazků. K takovému účelu slouží registry dlužníků, do kterých mají bankovní i nebankovní instituce přístup. Pokud negativní záznam objeví, je to pro banku jasný signál nespolehlivosti žadatele.